Styropian Termoorganika w dobrych cenach

Od początku lat dziewięćdziesiątych w Polsce buduje się, wzorem zachodnich sąsiadów, domy ze styropianu. To technologia opracowana została już w latach sześćdziesiątych XX wieku. Początkowo styropian wykorzystywano jako składnik do budowy ścian, obecnie tworzy się z niego całe stropy i dachy. W przypadku stawiania ścian wykorzystuje się odpowiednio przycięte kawałki materiału, który ściska się jak klocki w miejscach wypustek i wcięć. Następnie taką formę wypełnia się betonem. Styropian termoorganika zastępuje w tym momencie szkielet drewniany. Zapewnia nie tylko stabilność konstrukcji, ale także gwarantuje dobrą izolację od wewnątrz. Dostępne są specjalnie wyprofilowane kształtki narożnikowe. Elementy ścienne mają długość 1-2 metrów i wysokość 25 centymetrów. Każda ze ścianek styropianowych ma 5 centymetrów szerokości, pomiędzy nimi znajduje się 15 centymetrów betonu. Dodatkowo dla wzmocnienia efektu izolacji stosuje się jeszcze zewnętrzną warstwę ochronną grubości 10 centymetrów. Styropianu nie wykorzystuje się tylko do budowy ścianek działowych. Takie konstrukcje mają niską przepuszczalność, dlatego dobrze jest zbudować z nich ściany piwnicy. Należy w budynkach ze styropianu zapewnić wentylację, bowiem nie zapewnia on ujścia nadmiaru wilgoci.

Styropian jest zwyczajową nazwą dla sztucznego tworzywa o porowatej strukturze, które uzyskuje się poprzez spienienie granulek polistyrenu parą wodną. Poszczególne drobne elementy stanowią zbitą masę polistyrenu, która jest ze sobą połączona, a przestrzenie między nimi wypełnia powietrze. W widoku przekrojowym są one widoczne jako mniejsze lub większe kulki. Spienioną masę skleja się w bloki, które następnie tnie się wedle ustalonych wymiarów. To bardzo lekki materiał. Stopień spienienia przekłada się na różnicę gęstości. Styropian charakteryzuje porowata struktura. Materiał nie jest odporny na działanie większości rozpuszczalników, smarów. Styropian termoorganika o małej gęstości jest najbardziej podatny na mechaniczne uszkodzenia. Łatwo go rozkruszyć w rękach przy użyciu niewielkiej siły. Im wyższa gęstość, tym większa odporność na działanie czynników zewnętrznych. Do celów budowlanych stosuje się specjalny styropian samogasnący. Jest dzięki swoim właściwościom używany jako termoizolator oraz izolator akustyczny. Inna technologia produkcji prowadzi do powstania polistyrenu ekstrudowanego. W jego przypadku spieniony polistyren wtłacza się bezpośrednio do formy, po czym farbuje. Ma on bardzo spójną, zbitą konsystencję, jest dużo twardszy.

Styropian ma zastosowanie nie tylko w branży budowlanej, ale także w produkcji różnego typu opakowań. Służą one przede wszystkim do ochrony delikatnych i cennych produktów przed mechanicznymi uszkodzeniami, potłuczeniem. Zabezpieczają je w czasie przewozu wszelkimi środkami transportu, w trakcie magazynowania. Styropian termoorganika zatrzymuje na sobie naciski zewnętrzne. Niewiele waży, więc nie powoduje dodatkowego obciążenia takiej paczki, łatwo go zamontować. W bardzo prosty sposób można go wyprofilować i dopasować do kształtu ochranianej rzeczy. Posiada także właściwości termoizolacyjne, zabezpieczone w ten sposób produkty nie ulegają przegrzewaniu. Styropian ma szerokie zastosowanie w branży żywieniowej. W powszechnym użyciu znajdują się jednorazowe naczynia z tego materiału, które po użyciu można wyrzucić. Sprzyja to zachowaniu higieny. W skrzyniach ze styropianu dokonuje się przewozu dań gotowych oraz półfabrykatów do produkcji. Są lżejsze niż zwykłe skrzynie, nie tłuką się jak np. szkło. Styropian pozwala na zachowanie temperatury np. mrożonek. Poza tym jest obojętny dla środowiska i człowieka, nie wydziela żadnych zapachów, szkodliwych pierwiastków. Można go oddać do ponownego przerobu.

Styropian jest materiałem, który ma zastosowanie jako tworzywo izolacyjne ścian. Jest przy tym układany zarówno od strony zewnętrznej budynku, jak również od wewnątrz, także jako wypełnienie między poszczególnymi warstwami. Styropian termoorganika jest bardzo łatwy w montażu, można go dowolnie przycinać, obróbka nie wymaga użycia specjalnych narzędzi, wystarczy zwykły nóż do nadawania odpowiedniego kształtu. Nie ma przy tym pyłu, oparów. Styropian jest materiałem lekkim, przenoszenie go i umieszczanie na większych wysokościach nie sprawia wielkiego wysiłku. Daje dobrą izolację budynków przed działaniem czynników zewnętrznych, atmosferycznych: opadów, wiatru. Zapobiega tym samym przenikaniu zimna do mieszkań i szybkiemu „uciekania” ciepła z ogrzewanych pomieszczeń. Pozwala też uniknąć zbytniego nagrzewania budynków w upalne letnie dni. Styropianem pokrywa się także dachy. Przez tę część domu bowiem wnętrze budynku traci około 30% całego ciepła. Styropian nadaje się do uszczelniania zarówno dachów płaskich, jak i stromych. Stosuje się tu trzy rodzaje izolacji: pod krokwiami, na nich i pomiędzy nimi. Wzmacnia się ją użyciem specjalnej wiatrochronnej folii. Zastosowanie ocieplenia dachu pozwala na zagospodarowanie poddasza na miejsce użytkowe.

Przy zakładaniu izolacji ze styropianu ważne jest dokładne połączenie ze sobą elementów. W przypadku gotowych klocków ze specjalnymi wypustkami służącymi do scalenia poszczególnych części nie ma problemu z zachowaniem trwałości takiej konstrukcji. Natomiast do skutecznego przytwierdzenia do podłoża czy ściany płyt ze styropianu stosuje się różnego typu kleje. Ważny jest dobór odpowiedniego produktu, nie należy się przy tym oglądać na cenę. Zakup tańszego, ale nieskutecznego kleju może pociągnąć za sobą dużo większe koszty naprawy i renowacji w przyszłości. Dobry klej sprawi, że styropian będzie ładnie i równo przylegał do podłoża, poszczególne elementy stworzą jedną całość, bez dziur, przerw i tym samym nieszczelności. Nie dojdzie też do uszkodzeń mechanicznych w konstrukcji w czasie użytkowania – wypaczeń, wgnieceń, przesunięć, połamania, odpadnięcia płyt, które mogą spowodować „uciekanie” ciepła, podchodzenie wody do pomieszczeń. Oprócz kleju można zamocować styropian termoorganika za pomocą dodatkowych kołków, które przytrzymają konstrukcję w jednym miejscu. Dobrze byłoby zastosować jeszcze na powierzchnię dodatkową wzmacniającą siatkę, która zapobiegnie odpadaniu i przesuwaniu się elementów.

Styropian jest często wykorzystywany do ocieplenia podłóg w domu czy mieszkaniu. Kładzie się go bezpośrednio na betonową wylewkę i dopiero na tej podstawie układa płyty, parkiet, instaluje się ogrzewanie podłogowe. Takie rozwiązanie ma bardzo wiele zalet. Styropian termooorganika zapewnia przede wszystkim doskonałą izolację, zatrzymuje ciepło, nie pozwala na nasiąkanie podłogi od gruntu, pozwala przy tym zaoszczędzić opał i energię potrzebną do utrzymania temperatury. Jest przy tym odporny na działanie pleśni, grzybów, bakterii. Jego zaletą jest wytrzymałość, taka ochronna warstwa posłuży użytkownikom przez wiele lat. Granulki polistyrenu są bardzo sprężyste, tym samy odporne na ściskanie i odkształcenia materiału. Styropian jest surowcem żywotnym, proces starzenia materiału jest bardzo długi i powolny. Jest bezwonny, nie wydziela szkodliwych substancji i nie uczula, zatem może być bezpiecznie stosowany w każdym pomieszczeniu, nawet w kuchni i w pokoju dziecięcym. Odpowiednie odmiany styropianu nadają się także do wyłożenia pod powierzchnię obszarów o bardzo dużym obciążeniu mechanicznym, np. podjazdu, parkingu, w konstrukcjach drogowych. Chronią tym samym przez przemarzaniem, zmniejszają także akustykę tych powierzchni.

Styropian jest materiałem ekologicznym. Zapotrzebowanie na ogrzewanie budynków można zmniejszyć poprzez jego zastosowanie, co ograniczy wydobycie surowców naturalnych. Produkcja styropianu nie powoduje emisji do atmosfery szkodliwych substancji, te, które powstają przy jego produkcji (pentan używany do spieniania) ulegają samoczynnemu rozkładowi w ciągu 2-3 dni. Jego obróbka do celów budowlanych nie powoduje uszczerbku na zdrowiu osób pracujących, nie wydziela bowiem trujących oparów, pyłków. Powoduje powstanie w pomieszczeniach właściwego mikroklimatu, sprawia, że ściany budynku „oddychają”. Jest neutralny biologicznie i chemicznie dla organizmu człowieka, nie przynosi mu szkody, dlatego jest stosowany przy pakowaniu żywności. Nie wytwarza żadnego promieniowania. Styropian termoorganika chroni też delikatne materiały w czasie transportu. Produkty z niego wykonane nadają się do całkowitego ponownego wykorzystania i przerobu. W czasie pożaru dochodzi do jego samospalenia, nie emituje przy tym trujących oparów, nie zanieczyszcza wód i gruntów. Stosuje się go do polepszenia jakości gleby, m.in. jej lepszego napowietrzenia i spulchnienia, do poprawienia drenażu. Można go używać jako środek opałowy, który pozwala oszczędzić inne surowce. Składowanie styropianu na wysypiskach przyspiesza procesy rozkładu substancji.

Podczas układania płyt styropianowych często dochodzi do błędów. Pierwszym z nich jest układanie płyt dokładnie jedna nad drugą, bez żadnego przesunięcia w stosunku do siebie. Niesymetryczność sprzyja większej szczelności oraz lepszemu przyleganiu konstrukcji. Nie należy szczelin powstałych między płytami styropianu wypełniać klejem lub zaprawą, ani tym bardziej pozostawiać ich pustych, gdyż obniży to jakość warstwy izolacyjnej. Na szczycie budynku styropian termoorganika nie powinien łączyć się „do czoła”, ale zazębiać się, nachodzić na siebie, co zapewnia lepsze trzymanie się ocieplenia. Przy niskich budowlach nie należy stosować zbyt dużej ilości kołków wzmacniających. U dołu ściany powinna znajdować się tzw. listwa startowa, od której zaczyna się układanie płyt i która pomaga równomiernie je rozmieścić po obwodzie budynku. Do ocieplania należy używać jak największych kawałków styropianu. Będzie dzięki temu mniej złączeń i szczelin. Siatka wzmacniająca powinna być u dołu podłożona pod spód styropianu. Nie powinno się też jej kawałków łączyć na styk, ale z naddatkiem, będzie wtedy dobrze spełniać swoją funkcję. Dodatkową ilość siatki powinno nakładać się przy oknach i drzwiach.

Dodaj komentarz