Styropian na fundament

Ze względu na nasz klimat, ważnym elementem wykończenia naszego domu czy mieszkania jest stworzenie go ciepłym w mroźną zimę, a odpowiednio chłodzącym w upalne lata. Nie tylko trzeba zastosować odpowiednią elewację budynku z zewnątrz, ale również wykończenie wnętrza będzie odgrywało ważny czynnik. Istotnym elementem jest to jak zaizolujemy dom, aby nie był on zimny ani nie łapał wilgoci. Wielu ludzi budując dom, skupia się nad tym jak stawiane są fundamenty, bo to one w dużej mierze decydują jak długo będzie służył nam dom. Izolując fundamenty, nie wystarczą tylko preparaty czy inne chemikalia impregnujące, ale także odpowiednia grubość styropian na fundament. Na to można również stosować różne folie, ale styropian na fundament to podstawa właściwej izolacji. Dzięki temu, nawet przy podpiwniczonych domach, żadna wilgoć czy zimno nie będzie nam straszne. Nasze domy pozostaną na długo ciepłe i suche, a co najważniejsze, fundamenty będą nienaruszone, co oszczędzi nam pieniędzy i zmartwień. 

We współczesnym systemie budownictwa, nie ma braku pomysłów na nowoczesne rozwiązania. Każdy chce, aby ich dom wytrzymywał długie lata w nienagannej kondycji, bez potrzeb remontowania czy przebudowań. Izolacja jest podstawą zagwarantowania naszemu domowi niezbędnych wspomagaczy przy ociepleniu. Najpopularniejszym izolatorem jest styropian na fundament, który nadal pozostaje najpopularniejszym materiałem w polskim budownictwie. Przede wszystkim jest tak, ponieważ styropian na fundament jest powszechnie dostępny, praktycznie w każdym markecie czy składzie budowlanym. Najbardziej znanym jest styropian biały. Jednakże coraz częściej stosuje się ulepszone wersje, które mają dodatek grafitu i są cieplejsze nawet o 30 procent od zwykłego styropianu. W odróżnieniu od zwykłego białego styropianu, im więcej grafitu tym ciemniejszy kolor. Można już dostać styropiany srebrnoszare czy biały w kropki. Kupując taki, mamy pewność, że da on nam wiele ciepła w domu. A przede wszystkim nie trzeba się martwić, że gdzieś pojawi się wilgoć czy woda.

Nowoczesność w starym

Nikt nie może powiedzieć, że stare rozwiązania budownicze nie są aktualnie również dobrymi rozwiązaniami przy budowie nowoczesnych budynków. Z pewnością można stwierdzić, że obecna technologia poszła znacznie do przodu. Jednakże, jak można zauważyć, wiele rozwiązań stosowanych współcześnie, były również stosowane dawniej i nadal się dobrze sprawdzają. Jednym z takich rozwiązań jest styropian na fundament, który jest bardzo często używany również w nowoczesnym budownictwie. Styropian na fundament, zwłaszcza z uszlachetnioną kompozycją związków hydrofobowych, utrwala izolację na dłużej i ma większą odporność na zewnętrzne działanie wody. Styropian taki w postaci płyt, spełnia wymagania nowoczesnej izolacji termicznej, która jest stosowana w najbardziej ekstremalnych warunkach. Twardość tego materiału nie pozwoli na pochłanianie wody, przez co wytrzyma na długie lata, niezależnie od warunków atmosferycznych. Dodatkowym plusem tego materiału jest niewielka cena, którą zadowoli się każdy nabywający.

Po pierwsze należy przyznać, że w Polsce mamy zdecydowanie inną technikę budowania domów niż to wygląda w krajach Ameryki czy Azji. W naszym klimacie istotne jest dokładne ocieplenie budynku, ponieważ każdy liczy się z rachunkami i nie chce przepłacać na notorycznym ogrzewaniu mieszkania, a także nie chce przeznaczać olbrzymich pieniędzy na remonty związane z usuwaniem wilgoci czy zacieków. Ocieplając dom, podstawą są fundamenty, ponieważ głównie od ziemi ciągnie najwięcej zimna i wilgoci. W obecnej technologii, mamy mnóstwo rozwiązań, ale najpraktyczniejszym okazuje się styropian na fundament. Przede wszystkim jest on tańszy od innych izolatorów, na przykład innych płyt izolacyjnych, a pełni identyczną funkcję. To rozwiązanie jest idealne dla wielu budujących swój dom, a przede wszystkim osób, które lubią trochę zaoszczędzić. Styropian na fundament ociepli cały budynek, nie dopuści wody, aby poszła w głąb murów i wytrzymuje największe różnice atmosferyczne. Dlatego też taki materiał, pomimo wielu prób znalezienia innych rozwiązań, pozostaje najlepszy.

Nowoczesny styl budowania domów obecnie wyklucza budowę piwnicy. Dzieje się tak, ponieważ wielu ludzi obawia się wody czy wilgoci, która mogłaby wejść w mury domu, a przy tym powoli niszczyć konstrukcję domu. Mimo to, miłośników posiadania domu z piwnicą nie brakuje nawet i dzisiaj. Na problemy z wodą czy wilgocią, budownictwo znalazło swoje rozwiązanie już dawno temu. Pośród mnóstwa chemikaliów i płyt, które mogą pomóc wyeliminować problemy, największym uznaniem cieszy się styropian na fundament. Styropian na fundament był od dawna stosowany i nadal pozostaje niezastąpiony w izolacji wielu domów, tych z piwnicą jak i tych niepodpiwniczonych. Odpowiednia grubość i twardość styropianu zabezpieczy nas przed podchodzącą wodą czy wilgocią. Tak zapewniona izolacja posłuży nam przez długi czas, nie naruszając konstrukcji fundamentów. Piwnice będą suche i nie muszą służyć tylko, jako przechowalnia, ale można na przykład urządzić inne pomieszczenie, jak siłownię, i przebywać tam bez obaw o swoje zdrowie.

Nowoczesne rozwiązania w budownictwie, jak w każdej innej technologii, mają na celu ulepszanie i unowocześnianie dotychczasowych stosowanych technik. Niestety nowoczesność, czy też podążanie za obecnymi trendami z reguły równa się większym wydatkom. Nie inaczej jest przy budowaniu czy ocieplaniu domów. Płynne masy bitumiczne, wodoodporne płyty izolacyjne czy inne materiały, mogą kosztować nas nie mało. Prawdziwą sztuką jest wykonanie właściwej izolacji po jak najmniejszym koszcie. W tym przypadku, taniej nie będzie na pewno oznaczało, że coś jest gorzej wykonanie i mniej wytrzymałe. Styropian na fundament stosowano dużo wcześniej i rzadko kiedy słyszy się słowa krytyki o tym materiale. Wręcz przeciwnie, klienci szczycą sobie niewysoką cenę styropianu, a na dodatek, obecna konstrukcja tego materiału jest idealnym izolatorem i ciepła, i od wilgoci. Użycie styropianu kosztuje zaledwie ćwierć ceny, którą byśmy wydali przy innych rozwiązaniach, a ten sposób nie odbiega niczym od droższych materiałów.

Budownictwo jest taką dziedziną, która nieustannie się zmienia. Dzieje się tak, ponieważ klienci stają się coraz bardziej wymagający pod względem technik i dostępnych materiałów. Również budując swój własny dom, oczekujemy jak najlepszych rozwiązań. Niektóre materiały w budownictwie są wykorzystywane do wielu zadań. Jednym z takich materiałów jest styropian, który jest przede wszystkim wielofunkcyjny. Wyróżniamy nie tylko styropian do ociepleń ścian, ale także styropian na fundament. Materiał ten ma nie tylko właściwości ocieplające, co izolacyjne, na przykład fundamentów czy piwnic. Wszystko zależy od tego ile warstw izolacyjnych użyjemy, taką grubość powinniśmy użyć. Użycie takiego materiału, jakim jest styropian, wiąże się ze sporymi oszczędnościami, nie tylko w kosztach samego nabycia materiału, co z kosztami ponoszonymi podczas ogrzewania takiego domu. Przede wszystkim zimno nie ciągnie od podłoża, przez co mieszkanie w takim domu jest znacznie przyjemniejsze od wyczuwania wilgoci czy zimna.

Kupując działkę pod budowę domu, powinniśmy się dowiedzieć, na jakim terenie się ona znajduje. Istotnym czynnikiem jest informacja o poziomie wód gruntowych. Jeśli nasza działka znajduje się na takim terenie o podwyższonym poziomie wód, to ważne jest jak zaizolujemy nasz dom. Jeżeli również mamy do czynienia z wysokim spływem wód opadowych w kierunku fundamentów to warto zainwestować nie tylko w dobre preparaty izolujące czy impregnujące, ale również w odpowiedni styropian na fundament. Odpowiednia grubość i zastosowanie styropianu, wyeliminuje nam problemy z podchodzącą wodą czy zalewaniem przy większych deszczach. Dla domu, który ma problem z wodą polecany jest styropian na fundament o zmniejszonej nasiąkliwości, czyli typu AQUA, HYDRO czy HYDROSTYR. Jeśli nie ma takich problemów, każdy inny styropian na fundament będzie jak najbardziej odpowiedni. Dzięki temu, styropian staje się niezastąpionym materiałem w budownictwie, który jeszcze przez długi czas będzie królował pośród wielu izolatorów.

Dodaj komentarz