Styropian elewacyjny

Styropian elewacyjny jest powszechnie stosowanym materiałem izolacyjnym. Jest to materiał stosunkowo tani w porównaniu do innych materiałów izolacyjnych np. wełny mineralnej. Cena takiego styropianu elewacyjnego jest co najmniej dwukrotnie niższa od wełny mineralnej, głównie z tego powodu styropian jest częściej używany do ociepleń elewacji budynków niż inne materiały ociepleniowe np. wełna mineralna. Czynnikami, które decydują o cenie styropianu jest cena paliwa czyli oleju napędowego oraz jest ściśle związana z kursem Euro surowiec do produkcji styropianu sprowadzany jest z Republiki Czech oraz z Austrii. W dzisiejszym czasie cena styropianu elewacyjnego za jeden metr sześcienny kształtuje się w okolicach 120 złotych. Cena do takiego styropian elewacyjny jest również uzależniona od pory roku jaka w danym momencie panuje. W trakcie zimy cena jest około piętnaście a nawet dwadzieścia procent niższa niż w sezonie sprzyjającym ociepleniom na przykład wiosną oraz latem. Taka cena jest na pewno czynnikiem sprzyjającym.

Gwarancja na wyżej wymieniony materiał budowlany jest praktycznie dożywotnia, musi być spełnione kilka warunków montażu. Pierwszym warunkiem jest odpowiedni montaż takiego styropianu. Styropian musi być odpowiednio zamocowany tj. Na klej cementowy bądź klej poliuretanowy wszystkie kleje stosowane do montażu muszą posiadać odpowiedni atest. Następnym warunkiem jest zaciągniecie styropianu z wierzchu siatką oraz klejem na siatkę, ten klej również musi posiadać stosowne atesty. Ważnym elementem gwarancji jest również wcześniejsze użycie kołków montażowych. Jeśli zachowamy wszystkie te warunki gwarancja jest praktycznie na zawsze. Gwarancję na pewno stracimy gdy do montaż styropianu elewacyjnego nie użyjemy produktów bez odpowiednich atestów, nie wolno również zostawić styropianu elewacyjnego bez zabezpieczenia, wykończenia siatką. W tym przypadku styropian elewacyjny będzie pod wpływem słońca utleniał się, tym samym będzie tracił swoją objętość co za tym idzie stracimy gwarancję na taki produkty. Z tego powodu Bardzo ważnym elementem jest odpowiedni montaż styropianu elewacyjnego.

Styropian elewacyjny – produkcja

Produkcja odbywa się w zamkniętych halach produkcyjnych. Styropian elewacyjny produkowany jest ze specjalnego materiału, który jest dostępny tylko za granicą naszego kraju tj. w Republice Czeskiej oraz w Austrii. Proces produkcji jednego metra sześciennego styropianu trwa około dwóch godzin. Styropian elewacyjny produkowany jest z materiału, który nazywa się polistyren, który zawiera eter naftowy. Jest to tworzywo sztuczne. Polistyren jest wsypywany do specjalnych komór gdzie pod sporym ciśnieniem oraz dzięki wysokiej temperaturze cząsteczki polistyrenu łączą się i tworzą jedną całość. Po wyprodukowaniu takiego styropianu (jest to blok o wymiarach 100cm x 100cm x 500cm) zostaje przetransportowany do przechowalni gdzie musi stać około dwóch tygodni ze względu na to iż styropian świeżo po produkcji zmniejsza swoją objętość, z tego właśnie względu musi być magazynowany. Po dwóch tygodniach taki styropian elewacyjny jest gotowy cięcia na standardowy rozmiar czyli płyty 100cm x 50cm. Grubość jest uzależniona od potrzeby klienta.

Przechowywanie takiego typu materiału izolacyjnego jest tylko z pozoru bardzo łatwe. W rzeczywistości przechowywanie i magazynowanie styropianu elewacyjnego wymaga wyspecjalizowanej wiedzy na temat magazynowania. Jest to spowodowane tym, iż styropian elewacyjny ma dużą objętość a zarazem bardzo niską wagę. W związku z tym najlepiej magazynować taki styropian na zamkniętych halach, w takich miejscach styropian elewacyjny nie jest narażony na działanie warunków atmosferycznych np. wiatr i deszcz. Drugim sposobem na przechowywanie styropianu jest układanie go na wolnym powietrzu, jest to metoda mniej bezpieczna od poprzedniej metody ze względu no to że taki styropian narażony jest na działanie warunków atmosferycznych. W tym przypadku konieczne jest ciągłe obserwowanie prognoz pogody dzięki nim można przygotować się na ewentualne problemy np. silny wiatr. Jeśli już nieodpowiednia pogoda nadejdzie konieczne jest zabezpieczenie materiału np. paletami lub innymi ciężkimi przedmiotami.

Styropian elewacyjny -rodzaje

Styropian elewacyjny występuje głównie w płytach o wymiarach 100cm x 50cm wyróżniamy trzy rodzaje styropianu elewacyjnego. Pierwszy: Styropian EPS-042 Ściana Jest to styropian rzadko stosowany do elewacji charakteryzuję się najgorszym współczynnikiem przewodzenia ciepła ?d ? 0,042 Drugim rodzajem jest Styropian EPS-040 Fasada Jest to styropian najbardziej rozpowszechniony na rynku stosuje się go w 80 procentach elewacji deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła to: ?d ? 0,040 Trzecim rodzajem styropianu elewacyjnego jest: Styropian EPS 70-040 Fasada deklarowany współczynnik ciepła jest identyczny jak w przypadku styropianu EPS-040 jest on mniej kruchy od styropianu EPS-040 przez to jest droższy od niego. Styropian ten jest rzadko stosowany w ociepleniu elewacji. Najlepszym rodzajem styropian elewacyjny jest zdecydowanie styropian Eps-040 Fasada jest to bardzo dobrej jakości produkt również cena przemawia na jego korzyść. Styropian elewacyjny jest pakowany w paczki o objętości 0,3 metra sześciennego.

Transport takiego typu materiałów izolacyjnych jest średnio skomplikowany. Styropian elewacyjny transportuje się samochodami ciężarowymi z przyczepami lub samochodami dostawczymi z przyczepami. Paczkę styropianu elewacyjnego przygotowuję się do transportu w hali produkcyjnej jedna paczka styropianu ma objętość 0,3 metra sześciennego. Taką małą paczkę trzeba zapakować w większy pakiet paczek tzw. „big” Na taki pakiet składa się 15 mniejszych wyżej wymienionych paczek. Pakiet ma objętość 4,5 metra sześciennego. Gotowe do transportu pakiety ładowane są wózkami widłowymi ze specjalnymi uchwytami do styropianu na samochód ciężarowy. Na jeden zestaw składa się 360 małych paczek 160 na samochód i 200 na przyczepę. Styropian elewacyjny gotowy do wywozu transportuję towar w wybrane miejsce przez klienta. W zależności rodzaju zamówienia może być transportowany prosto na budowę lub do pośrednika na przykład hurtowni materiałów budowlanych. Cena transportu jest ustalana indywidualnie z klientem zazwyczaj jest to koszt 2 procent całej dostawy.

Zastosowanie tego typu materiału budowlanego jest dość szerokie. Styropian Elewacyjny stosuje się głównie w ociepleniach budynków mieszkalnych, biur oraz hal magazynowych. Styropian elewacyjny nadaję się na docieplenia budynków. Najlepszą metodą jest metoda mokra lekka polega najpierw na przyklejeniu styropianu elewacyjnego do podłoża na przykład ściany zbudowanej z materiału budowlanego na przykład z cegły firmy wineberger produktem tej firmy jest cegła zwana porotherm. Przykleja się go na klej cementowy lub piankę poliuretanową. W dalszej kolejności na styropian elewacyjny nakłada się siatkę zbrojeniową z włókna szklanego oraz dwie warstwy kleju do zezbrojenia tej struktury następnie nakłada się tynk szlachetny. Np. może być to tynk mineralny o strukturze „baranka” ostatnim etapem jest pomalowanie takiej powierzchnie farbą elewacyjną. Tak zabezpieczony i wykończony styropian elewacyjny powinien wytrzymać długie lata. Inne zastosowania styropianu elewacyjnego nie są już tak popularne.

Ten materiał izolacyjny jest najbardziej popularny w krajach europy wschodniej. Styropian elewacyjny jest powszechnie stosowanym materiałem w Polsce. W naszym kraju jest on układany na 80 procentach domów mieszkalnych oraz 95 procentach hal i magazynów różnego rodzaju. W innych krajach Europy i Świata styropian elewacyjny nie jest tak popularnym materiałem izolacyjnym z powodów, iż jest to materiał sztuczny i nie ekologiczny oraz jest to materiał palny, teoretycznie styropian elewacyjny uważany jest jako samogasnący i posiada różne certyfikaty jednak ryzyko pożaru jest dość spore( wielkość ryzyka jest zbyt duża ). Za granicami naszego kraju ten styropian jest używany do dociepleń obiektów nie mieszkalnych. Według ekspertów zagranicznych jest to jak najbardziej prawidłowe podejście do tego problemu palności oraz nie ekologiczności styropianu.. Styropian elewacyjny jest stosowany w biedniejszych krajach, w których ludzi nie stać na droższy tym ocieplenia jakim jest np. wełna mineralna. Za granicą stosuje się styropian elewacyjny w pięćdziesięciu procentach ociepleń budynków mieszkalnych.

Dodaj komentarz