Pompy co

W domach parterowych, nie posiadających podpiwniczenia ani piętra, z kotłownią na tym samym poziomie, można uniknąć pompy obiegowej. W domach piętrowych, czy też tych z zamieszkanym poddaszem, uniknięcie pompy c.o jest niemożliwe. Woda zanim dotrze do grzejników położonych 3 metry nad ziemią, musi pokonać siłę grawitacji. Pokonuje je za pomocą pompy c.o, która przepompowuje wodę z niższych partii domu do wyższych. Dzięki niej woda dociera do grzejników położonych wyżej szybciej. Dzięki temu ciepła woda nagrzewa całą instalacje c.o sprawiając, że w pomieszczeniach górnych jest po prostu ciepło. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, że systemy centralnego ogrzewania w niemal każdym domu jednorodzinnym działają w oparciu o pompę c.o zwaną też cyrkulacyjną. Cyrkulacyjną dlatego, że zapewnia ona odpowiednią cyrkulacje wody. Sama pompa c.o działa na tej zasadzie, że wytwarzana jest pewna różnica ciśnienia. Poprzez montaż dodatkowych sterowników można zwiększyć wydajność pompy. Ciepła woda będzie docierać do kaloryferów jeszcze szybciej.

Pompa c.o powinna być dopasowana do instalacji grzewczej ze względu na dwa główne czynniki. Pierwszym z nich jest wysokość na jaką woda przez pompę c.o może być podnoszona. Drugim czynnikiem jest wydajność, czyli moc urządzenia. Przyjrzyjmy się dokładnie pierwszemu czynnikowi. Jak każdy z nas wie, na ziemie istnieje grawitacja, która z ogromną siłą przyciąga nas do niej. System centralnego ogrzewania, musi zaś codziennie dostarczyć wodę do grzejników, położonych znacznie wyżej niż sam kocioł czy piec. Grawitacja jest zaś nie ubłagana. Potrzebne jest zatem urządzenie, które będzie dla grawitacji przeciwwagą. Tym urządzeniem jest pompa c.o zasilana energią elektryczną. Jeśli zaś chodzi o drugi czynniki, to mowa tutaj o wydajności pompy c.o. Im jest ona wyższa, tym pompa c.o może przepompować więcej wody na sekundę. Większa wydajność, to większa liczba ogrzanych grzejników. Dzięki wysokiej wydajności pompy c.o uzyskamy też szybciej ciepło w naszych domach. Grzejniki będą miały dostarczaną ciepłą wodę, jeśli pompa c.o ma bardzo wysoką wydajność.

Obieg wody w systemie c.o poprzez pompę obiegową

Jeśli chcemy, żeby ciepło w grzejnikach rozchodziło się szybciej, musimy zainstalować pompę obiegową, zwaną też pompą c.o. To w zupełności wystarczy by system działał szybko i sprawnie, a ciepło w krótkim odstępie czasu docierało do najdalej położonych grzejników. Jeśli zaś chcemy by system działał w pełni bezpiecznie musimy zainwestować w zawory kontrolujące temperaturę wody. Pompa c.o nadzoruje bowiem ciśnienie wody i jej kierunek, nie ma wpływu na uzyskaną temperaturę. Dla bezpieczeństwa całej instalacji, by nie istniało ryzyko przegrzania wody, należy zainwestować w zawory termostatyczne. Z pompą ciepła często instalowane są również zawory bezpieczeństwa. Jeśli ciśnienie w obiegu jest zbyt wysokie bądź niskie, zawory mają za zadanie zniwelować wszelkie niebezpieczeństwo. Warto jeszcze dodać, że pompa c.o rozprowadza wodę równomierniej. To znaczy, ze w całym systemie c.o w każdym grzejniku jest tyle samo wody, o mniej więcej podobnej temperaturze. Taki profesjonalny system c.o jednak sporo kosztuje. Mimo to warto postarać się o tego typu instalacje w nowo budowanych domach.

W przypadku pompy obiegowej bardzo często spotkamy się z inną nazwą tego urządzenia. Zwana jest ona bowiem pompą cyrkuliczną. Nazwę tą skojarzymy z cyrkulacją powietrza, tak często używaną w prognozie pogody. Cyrkulacja czyli obieg, a w przypadku pompy cyrkulicznej mowa o obiegu wody w systemie centralnego ogrzewania. Pompa ma za zadanie dostarczyć w sposób równomierny wodę, na wszystkie kondygnacje obecne w domu. Dla pełnego bezpieczeństwa pracy pompy c.o montuje się również zawór ,zwany zaworem różnicowym. Pompa kontroluje jedynie ciśnienie panujące wewnątrz układu c.o. Zawór różnicowy kontroluje zaś temperaturę. Gdyby nastąpiło przegrzanie pompy, mogło by dojść do awarii. Zawór różnicowy ma za zadanie nie dopuścić do takiego zdarzenia. Zawór różnicowy zwany jest także zaworem termostatycznym. Po za tym, że zapewnia bezpieczeństwo pompie obiegowej, spełnia funkcję nadzorcy temperatury wody krążącej w obiegu. Łatwiej można uzyskać stałą wydajność cieplną w grzejnikach mieszczących się w każdym pomieszczeniu budynku.

Równomierna temperatura w systemach c.o

Pompa obiegowa, zwana też pompą c.o ma za zadanie dostarczyć wodę do wszystkich grzejników w systemie centralnego ogrzewania. Już dawno za nami systemy grawitacyjne, kiedy to było trzeba czekać dość sporo czasu aż woda zacznie krążyć we wszystkich grzejnikach, a w pomieszczeniach zacznie się robić ciepło. Jeśli jednak wybieramy pompę ciepła, musimy uwzględnić wielkość istniejącej już instalacji. Ze względu na jej wielkość, należy dobierać moc działania pompy c.o. Im instalacja większa, im ilość kondygnacji wzrasta, pompa ciepła powinna mieć wyższa wydajność. rozprowadzenie ciepła do wszystkich grzejników na wyższych piętrach może zając sporo czasu. Lepiej zatem jeśli system ten współdziała z pompą ciepła. W starych systemach, jeśli montowana jest pompa ciepła, należy uwzględnić kierunek wody krążącej w systemie c.o. Ogólnie rzecz biorąc w układzie powinna być narysowana strzałka. Dla kogoś kto pierwszy raz ma do czynienia z systemem co, może się to wydać skomplikowane. Rzeczywiście może i jest, ale tylko na pozór.

Jeszcze 20 lat temu instalowane systemy centralnego ogrzewania były pozbawione pompy c.o. Woda w systemie krążyła niejako samodzielnie, bez żadnego wspomagania w postaci pompy c.o. Ciepła woda wędrowała do góry, co zajmowało mnóstwo czasu. Zanim ciepła woda zastąpiła wodę zimną, musiało upłynąć sporo czasu. By dom w pełni się ogrzał potrzeba było na to nawet godziny. Woda w takim obiegu krążyła bardzo wolno. System ten, oczywiście już przestrzały nosił miano systemu grawitacyjnego. Uwzględniano bowiem naturalną grawitację, która spowalniała obieg wody w systemie centralnego ogrzewania. Obecnie stosuje się pompę cyrkulacyjną. Wymusza ona na systemie szybszy obieg wody. Dzisiaj, nawet w starych instalacjach grzewczych istnieje możliwość montażu systemu obiegowego. Nie trzeba demontować starej instalacji grzewczej, co oczywiście wiąże się z ogromnymi kosztami. Wystarczy jedynie zamontować pompę c.o aby woda krążyła w normalnym tempie, szybko ogrzewając wszystkie pomieszczenia w domu, starty energii są nieporównywalnie mniejsze.

Dodaj komentarz