Piec gazowy

Który piec gazowy wybrać?

Gdy podjęliśmy już tę trudną decyzję, i zdecydowaliśmy, że to piec gazowy będzie ogrzewał nasz dom, czeka nas kolejny krok. Na rynku istnieje szereg producentów, którzy oferują wiele różnych modeli, spośród których my musimy wybrać jeden. Najpopularniejsi producenci to Vaillant, Junkers czy Viessmann. Piec gazowy znajduje się także w ofercie firm Immergass, Saunier Duval i De Dietrich. Możemy wybrać urządzenie jednofunkcyjne lub dwufunkcyjne. Kotły jednofunkcyjne podgrzewają tylko wodę użytkową (w osobnym podgrzewaczu), natomiast kotły dwufunkcyjne podgrzewają zarówno wodę użytkową, jak i wodę centralnego ogrzewania (poprzez zainstalowany w kotle wymiennik płytowy). Kotły dwufunkcyjne stosowane powinny być raczej w mieszkaniach i niewielkich domach jednorodzinnych, w których miejsca, skąd pobierana będzie ciepła woda, nie są od siebie zbyt oddalone. Natomiast na większych powierzchniach, domach z dwoma lub trzema łazienkami, lepiej sprawdza się piec gazowy z kotłem jednofunkcyjnym, wyposażony w odpowiednio pojemny podgrzewacz.

Przede wszystkim zacznijmy od tego, że aby centralne ogrzewanie w naszym domu sprawnie funkcjonowało, musimy prawidłowo podłączyć piec gazowy do instalacji centralnego ogrzewania i wody użytkowej. Każdy kocioł napędzany jest stosownym paliwem- paliwem zużywanym przez piec gazowy jest oczywiście gaz. Kocioł może być zaopatrywany w paliwo ręcznie lub poprzez automatyczny podajnik, który dzięki regulacji tempa podawania paliwa, pozwala również na regulację temperatury. Kolejnym etapem jest przemieszczenie paliwa na palenisko, gdzie podgrzewane jest do odpowiedniej temperatury, aż do uzyskania temperatury spalania. Zaletą ogrzewania domu poprzez piec gazowy, jest fakt, że w procesie spalania paliwa nie powstają żadne odpady, na przykład popiół, gdyż proces spalania następuje niemal natychmiast. Rola człowieka polega tu jedynie na ustawieniu odpowiedniej temperatury za pomocą regulatora. Piec gazowy zasilany może być gazem ziemnym lub płynnym, jednak druga możliwość wiąże się z wyższymi nakładami finansowymi.

Jaki piec wybrać do kuchni?

Ogromny wybór i duża rozpiętość cenowa pieców kuchennych sprawiają, że warto bliżej przyjrzeć się możliwym opcjom. Wszyscy czołowi producenci proponują oczywiście oba modele, a także różne ich kombinacje. I tak mamy do wyboru piec gazowy z otwartymi palnikami, którego wadą jest jednak nierówne nagrzewanie dna naczynia. Możemy, zatem wybrać piec gazowy z płytą elektryczną, który posiada tę zaletę, że nagrzewa garnek jedynie od dołu, pozostawiając uchwyty poza oddziaływaniem energii. Jeśli decydujemy się na piec elektryczny możemy także wybrać płytę gazową, elektryczną, ceramiczną lub indukcyjną. Płyty ceramiczne cechują się wyjątkową zdolnością przewodzenia ciepła, są proste w obsłudze i łatwe w utrzymaniu czystości. Na płycie ceramicznej wydzielone są stosowne pola grzejne, a powierzchnia w ich obrębie pozostaje chłodna. Najnowocześniejszym wcieleniem płyty ceramicznej jest płyta indukcyjna, która działa w oparciu o zasady indukcji elektromagnetycznej. Jak widać wybór mamy naprawdę ogromny, a to, czy zdecydujemy się na piec gazowy, czy na elektryczny, w dużej mierze zależy od naszych finansów oraz bilansu energetycznego i szybkości przygotowania potraw.

Kiedy budowa naszego domu jest już w zaawansowanym stanie, stajemy przed trudnym wyborem- jaki typ ogrzewania powinniśmy zastosować? Oczywiście mamy do wyboru kilka opcji: piec węglowy, piec gazowy, piec olejowy i inne. Zdecydowanie najważniejszym kryterium wyboru jest cena samego urządzenia oraz surowca, którym piec ma być napędzany. Powinniśmy jednak również wziąć pod uwagę moc urządzenia, warunki gwarancji oraz jego ciężar i zgodność materiału, z którego został wykonany, z instalacją. W budynkach, gdzie nie ma miejsca na składowanie surowca, na przykład węgla, a dostęp do gazu jest zapewniony, najłatwiejszym rozwiązaniem będzie właśnie piec gazowy. Zajmuje on stosunkowo mało miejsca i może być zamontowany nawet w kuchni. Jeśli zdecydujemy się na piec gazowy, zastanówmy się także, jakie jest zapotrzebowanie budynku na ciepło oraz ile łazienek, z wanną lub prysznicem, planujemy. Zdecydujmy również, czy w naszym domu znajdą się urządzenia zużywające dużą ilość ciepłej wody, jak wanna z hydromasażem czy jacuzzi, gdyż od tego również zależy decyzja, który piec gazowy wybrać.

Jakie rodzaje pieców gazowych są dostępne

Podstawowym elementem, który różni poszczególne urządzenia od siebie, jest rodzaj gazu, którym są zasilane. Piec gazowy może zużywać gaz ziemny lub gaz płynny. Gaz ziemny nie wszędzie jest dostępny, gdyż wymaga doprowadzenia do budynku stosownej instalacji. Zatem tam, gdzie gaz ziemny jest niedostępny, piec gazowy zasila się gazem płynnym, który zgromadzony jest w odpowiednim zbiorniku. Taki zbiornik może się znajdować w gruncie lub na powierzchni, ze względu bezpieczeństwa wymagana jest jednak odpowiednia odległość. Gaz płynny dostarcza się w cysternach. Piec gazowy może być stojący lub wiszący, w zależności od wielkości samego kotła oraz pomieszczenia, w którym ma być zamontowany. Kotły stojące mają większe gabaryty niż kotły wiszące, wykonane są także z bardziej odpornych tworzyw, dzięki czemu rzadziej ulegają awariom. Gaz, niezależnie od swojej postaci, jest bardzo niebezpiecznym paliwem, dlatego też piec gazowy musi być wyposażony w odpowiedni czujnik, a pomieszczenie, w którym jest zamontowany- w stosowną wentylację.

Decydując się na piec gazowy mamy do wyboru dwie opcje- kocioł kondensacyjny lub tradycyjny. Kocioł tradycyjny może posiadać otwartą lub zamkniętą komorę spalania, natomiast kondensacyjny- tylko zamkniętą. Zamknięta komora spalania polega na pobieraniu powietrza, niezbędnego do uzyskania odpowiedniej temperatury w kotle, z zewnątrz budynku, w którym znajduję się taki piec gazowy. Natomiast otwarta komora spalania wiąże się z pobieraniem powietrza bezpośrednio z pomieszczenia, w którym zainstalowano urządzenie. Piec gazowy z otwartą komorą spalania wymaga, więc stałego doprowadzania powietrza, co powoduje stałe wychładzanie pomieszczenia, w którym się znajduje. Z finansowego punktu widzenia bardziej opłacalne są kotły kondensacyjne- dzięki lepszej sprawności paliwo zostaje wykorzystane w wyższym stopniu, niż w przypadku kotłów tradycyjnych, zapewniając tym samym mniejsze wydatki na ogrzewanie budynku. Oczywiście, im wyższej temperatury oczekujemy i im niższa temperatura powietrza wykorzystywanego przez kocioł, tym droższe będzie ogrzewanie.

Dodaj komentarz