Lampy solarne

Jeśli jesteś wielbicielem letnich wieczorów spędzanych na świeżym powietrzu, grillowania w ogrodzie lub wylegiwania się na leżaku aż do pojawienia się na niebie pierwszych gwiazd, rozważ zainwestowanie w oświetlenie w twoim ogrodzie. Lampy ogrodowe to stosunkowo niewielki wydatek, a może przysporzyć wiele radości. Nie tylko od strony praktycznej- w końcu będziesz mógł czytać w ogrodzie do późnej nocy i przyjmować gości na grillu, ale również od strony wizualnej- odpowiednio dobrane lampy upiększą twój ogród i wprowadzą romantyczny nastrój. Jeśli nie zamierzasz pracować przy ogrodowych żarówkach, postaw raczej na mniej intensywne oświetlenie, które będzie korzystniej wyglądać i lepiej wpłynie na twój nastrój. Lampy ogrodowe będą się ładnie prezentować nawet w dzień dzięki swojemu ozdobnemu designowi, a także zimą i jesienią, kiedy nie mamy specjalnej ochoty na spędzanie czasu na zewnątrz. Oświetlenie zimowego ogródka też ma swój urok i z pewnością miło się będzie go podziwiać z wnętrza ciepłego domu. 

Chcąc zainwestować w oświetlenie ogrodu warto pomyśleć o oszczędności i ekologii. Mocne lampy ogrodowe prawdopodobnie zużyją więcej prądu niż byśmy chcieli i niż by chcieli tego ekolodzy. Aby uniknąć załamywania rąk nad rachunkiem za energię elektryczną możemy uciec się do zainstalowania coraz popularniejszych ostatnio lampek solarnych. Są małe, proste w instalacji (lampki wbija się w ziemię), mają różne kolory i wzory. Jakby tego było mało, są też bardzo tanie, a oświetlenie w ogrodzie zapewnią nam za darmo. Zainstalowanie lamp solarnych to również dobry uczynek na rzecz środowiska. Świadomość tego i ładnie podświetlony ogródek z pewnością poprawią nam nastrój. Należy jednak pamiętać, że jest to opcja dla tych, których głównym celem jest ozdobienie ogródka i tylko lekkie doświetlenie. Lampy ogrodowe działające dzięki energii słonecznej przeważnie dają słabe światło, niewystarczające do przeczytania gazety czy napisania listu. Jeśli ogródek ma być miejscem pracy i zabaw trzeba pozostać przy tradycyjnym oświetleniu.

Oświetlenie zbiorników wodnych

Oświetlenie ogrodu ma znaczący wpływ na jego wygląd po zmroku. Niektórzy powiedzą, że nie ma w tym nic dziwnego, bo przecież gdyby nie lampy ogrodowe ogrodu po prostu nie byłoby widać. Ale nic bardziej mylnego- nawet nocą rodzaj oświetlenia i jego rozmieszczenie mają znaczący wpływ na to, jak ogród się prezentuje, a nie tylko na to, czy go widać. Jednym z najlepszych sposobów na upiększenie ogrodu jest podświetlenie zbiorników wodnych. Nieważne czy w przypadku basenu czy oczka lub fontanny, ale jest ono zawsze tak samo efektowne. Istnieje parę rodzajów oświetlenia, które zostało zaprojektowane specjalnie z myślą o podświetlaniu wody. Są więc lampy, które umieszcza się wprost na ziemi, są lampy pływające i w końcu lampy podwodne. Oczywiście trzeba dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi i upewnić się jakie jest przeznaczenie lamp zanim gdziekolwiek je zainstalujemy. Każdy typ lampy ogrodowe jest przystosowany do funkcji jaką ma spełniać. Oświetlenie podwodne to tylko jeden z wielu istniejących typów lamp ogrodowych i należy pamiętać, że powinno ono być jedynie dodatkiem, gdyż nie jest przystosowane do tego, aby oświetlić cały ogród.

Projektując ogród należy starannie zaplanować w jaki sposób go doświetlić. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że oświetlenie w ogrodzie może posłużyć do modelowania jego wyglądu. Można optycznie go powiększyć, poszerzyć lub wydłużyć zaledwie przy użyciu kilku lamp. Sprawą kluczową jest tutaj zainstalowanie lampy ogrodowe w odpowiednich miejscach i odpowiednich ilościach. Natężenie światła też ma swoje znaczenie. Niewskazana jest nadmierna ilość lampek lub lampki o zbyt dalekim zasięgu- da to nienaturalny, „stadionowy” efekt, który raczej mielibyśmy nadzieję zobaczyć w parkach miejskich i innych ciemnych zaułkach po zmroku. Ogród służy przede wszystkim do relaksowania się, a więc światło powinno być lekko przygaszone. Jeśli chcemy mieć w ogrodzie kącik do pracy czy miejsce do gotowania zainwestujmy w mocniejsze lampy ogrodowe w tych miejscach. Warto pomyśleć również o oświetleniu miejsc, gdzie znajdują się stopnie, a także basenu czy fontanny. Oświetlenie ogrodu to ważna inwestycja i trzeba ją dokładnie przemyśleć.

Ile okazji do ich użycia tyle rodzajów lamp. Same lampy ogrodowe mają tyle wariacji, że trudno dziwić się trudnościom jakie sprawia ich wybór. Od najbardziej oczywistych lamp stojących (włączając w to zarówno te duże jak i te najmniejsze oraz lampy instalowane w podłożu) przez lampy ogrodowe wiszące (najczęściej instalowane na tarasach i balkonach) i campingowe (gazowe, naftowe, elektryczne) aż po mini latarnie, które nadają ogrodom charakter paryskiego parku. Dobór lamp zależy od stylu w jakim urządzony jest ogród, jego wielkości, a także efektu, jaki chce się uzyskać. Jeśli komuś zaprojektowanie oświetlenia wydaje się zbyt trudne lub uważa, że nie jest w stanie dobrze tego zaplanować zawsze może skorzystać z pomocy profesjonalnego architekta krajobrazu, który zajmuje się projektowaniem terenów zielonych (w tym także oświetlenia) i na pewno znajdzie odpowiednie rozwiązanie dla każdego ogrodu. Ale chyba nie ma nic lepszego ponad pochwalenie się znajomym komplementującym nasz ogród, że to nasze własne dzieło.

Wybór lamp do ogrodu powinien opierać się nie tylko na ich urodzie i cenie, ale należy wziąć pod uwagę przede wszystkim docelowe miejsce ich przeznaczenia, napięcie oraz to w jakich warunkach przyjdzie im działać. Niestety, techniczna strona instalacji oświetlenia zewnętrznego może okazać się skomplikowana. Przed dokonaniem zakupu trzeba dokładnie rozplanować gdzie jakie lampy staną i upewnić się czy będzie możliwość przeprowadzenia kabli tak, aby lampy ogrodowe można było podłączyć do zasilania domowego. Okablowanie trzeba należycie zabezpieczyć przed gryzoniami i ewentualnymi uszkodzeniami mogącymi wyniknąć podczas prac w ogrodzie. Stworzenie instalacji elektrycznej o odpowiednim napięciu najlepiej powierzyć fachowcom, zwłaszcza jeśli chcemy utworzyć więcej niż jeden obwód. Lampy ogrodowe można uruchamiać ręcznie, automatycznie lub zainstalować czujnik ruchu. Aby dobrze wszystko rozplanować i uniknąć awarii warto skonsultować się z fachowcami w sklepie z oświetleniem, a także z elektrykiem.

Planując zakup lamp, czy to zewnętrznych czy wewnętrznych lepiej ustrzec się zakupów w dużych hipermarketach. Hipermarkety oferują produkty w masowych ilościach po niskich cenach zazwyczaj sprzedając towar od nieznanych producentów i niskiej jakości. Jeśli interesują nas, przykładowo, lampy ogrodowe najlepiej wybrać się do sklepu wyspecjalizowanego w sprzedaży tylko oświetlenia bądź artykułów elektrycznych. Lampy ogrodowe są idealnym przykładem produktu, w który należy więcej zainwestować i starannie wybrać gdyż kiepska jakość szybko da się we znaki ze względu na warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz. Ponadto sklepy specjalizujące się w sprzedaży konkretnych produktów zatrudniają fachowców, którzy służą swoją wiedzą klientom. W dużych sklepach wielobranżowych mamy dużo mniejsze prawdopodobieństwo uzyskania rzetelnej informacji od pracowników. W przypadku projektowania oświetlenia w ogrodzie taka pomoc może być bardzo cenna bo nie zawsze potrafimy dobrać lampy odpowiednie do naszego ogrodu.

Oświetlenie w ogrodzie powinno mieć jedną ważną właściwość, której nie wymaga się od lamp wewnętrznych. Odporność na korozję i warunki atmosferyczne. Podczas gdy lampom w domu to nie grozi, lampy ogrodowe są narażone na zmienne warunki typu deszcz, śnieg, promienie słoneczne, mróz, zmiany temperatur, które dla nieodpowiednio zabezpieczonych lamp mogą być zgubne. Korozja i przebarwienia to tylko jedne z wielu problemów, które nękają właścicieli lamp o niskiej jakości. Jednak nawet zakup porządnej jakości lamp może być niewystarczający. Najlepszym rozwiązaniem jest malowanie emulsjami antykorozyjnymi, które powinno powtarzać się co kilka lat. W ten sposób zapewnia się lampom grubą warstwę ochronną, która daje stałą ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Lampy ogrodowe posłużą nam wiele lat jeśli tylko odpowiednio o nie zadbamy. Najważniejsze, aby zamiast oszczędzać na każdym kroku, zainwestować w najlepszej jakości oświetlenie i emulsje ochronne. W ten sposób uchronimy się od ciągłych usterek czy wymiany sprzętu po zaledwie kilku latach.

Dodaj komentarz