Kafelki łazienkowe

Cena a jakość

Czy koszty to najważniejsze kryterium, jakim powinniśmy się kierować, wybierając kafelki do kuchni lub łazienki? Oczywiście, nasze zdolności finansowe są ważną wytyczną, i często jednym z największych ograniczeń. Ale czy wybranie najtańszych dostępnych modeli jest rzeczywiście tak dobrym interesem, jak się nam początkowo wydaje?
Przecież koszt montażu jest zawsze taki sam – bez względu na to na jakie kafelki się zdecydujemy. W dzisiejszych czasach, w dobie olbrzymiej konkurencji pomiędzy różnymi firmami możemy wybierać i przebierać w rozmaitych propozycjach wzorów, kształtów i wielkości. Nawet, jeśli dysponujemy bardzo ograniczonymi środkami finansowymi, to wystarczy poświęcić nieco więcej energii na poszukiwania tych właściwych. Różnica cenowa może się okazać naprawdę niewielka, a warto wziąć pod uwagę to, że kafelki są inwestycją na wiele lat, i może lepiej na początku wydać nieco więcej, by potem móc długo cieszyć się ich urodą, zamiast oszczędzić i przebywać wciąż w pomieszczeniach, które nie nastrajają nas pozytywnie?

Gdzie położyć kafelki? Wszystko zależy tylko i wyłącznie od naszej wyobraźni i predyspozycji. Jeśli zamarzymy sobie całe mieszkanie wyłożone kolorowymi płytkami, to mamy duże szanse na to, że ten pomysł (chociaż dość ekscentryczny) okaże się całkiem interesującym i zwyczajnie ładnym rozwiązaniem. Jednak nie możemy zapominać o tym, że kafelki bywają dość chłodne w kontakcie z bosymi stopami. Idealnym pomysłem byłoby zamontowanie ogrzewania podłogowego – w połączeniu z nim kafelki na podłogach dadzą nam cudownie łatwy w utrzymaniu czystości dom. A czy kafelki mogą być przykryte dywanem? Oczywiście, że tak. To, że najczęściej widujemy w domach parkiety lub panele nie znaczy wcale, że to jedynie słuszne rozwiązanie. Umiejętnie dobrane, ładne kafelki mogą wyglądać naprawdę pięknie. A w kwestii dywanów? Czyż większość z nas nie ma dywaników w łazience? Czy nie leżą na kafelkach? I przecież sprawdzają się doskonale – a skoro sprawdzają się tam, to dlaczego nie wykorzystać ich w całym domu, jeśli tylko mamy na to ochotę?

Gdzie można wykorzystać kafelki?

Kafelki na podłodze i ścianach w łazience to nic niesamowitego. Jednak zdecydowanie zbyt często decydujemy się na zakup najtańszej opcji, zapominając o tym, że mogą być bardzo efektownym elementem wystroju wnętrza. Oczywiście te najbardziej kolorowe i oryginalne są drogie, i każdy, kto chciałby wyłożyć nimi całe pomieszczenie, musiałby się liczyć z naprawdę sporymi kosztami. Ale przecież nie musimy zapełniać nimi całej powierzchni. Czasem nawet lepiej wyglądają jednobarwne kafelki, które tylko w kilku miejscach przełamujemy kilkoma fantazyjnymi, ręcznie malowanymi płytkami, które są wspaniałą ozdobą, a jednocześnie dość tanim i nienarzucającym się sposobem na oryginalne i estetyczne wykończenie wnętrza.
Możliwe, że nawet jedna wyjątkowo ładna płytka ożywi i urozmaici kilka metrów kwadratowych, na których położymy bardziej klasyczne kafelki – białe, beżowe lub zielone.
Warto też zastanowić się nad stosowaniem ich zamiast boazerii – są zdecydowanie bezpieczniejsze (brak zagrożenia pożarem) i łatwiejsze do utrzymania w czystości.

Chyba każdy z nas ma w domu kafelki – czy to na podłodze w łazience, czy w niektórych miejscach w kuchni. Są tak popularne, ponieważ łączą w sobie estetykę i funkcjonalność. Łatwe w czyszczeniu i zabezpieczające ściany przed wilgocią i zabrudzeniami, a jednocześnie zdobiące pomieszczenia. Obecnie kafelki są dostępne w setkach wzorów. Spotykamy też jednobarwne, stylizowane na fakturę kamieni, trójwymiarowe, żelowe z zatopionymi kwiatami lub muszelkami – jednym słowem każdy może znaleźć coś dla siebie. Kafelki możemy wybierać spośród różnych pułapów cenowych. Oczywiście musimy liczyć się z tym, że te najpiękniejsze i najbardziej oryginalne kosztują najwięcej. Na szczęście obecnie oferta jest tak bogata, że nawet spomiędzy najtańszych propozycji możemy wybrać coś, co będzie nam w pełni odpowiadało. Przed zakupem warto zastanowić się nad wyborem możliwie neutralnego wzoru, który nie znudzi się nam po kilku latach, a jednocześnie umożliwi zmiany wystroju wnętrza bez konieczności wykonywania generalnego remontu.

Jak czyścić kafelki

Możemy je myć zwykłą gąbką, lub od czasu do czasu przetrzeć wilgotną ściereczką z dodatkiem delikatnego środka czyszczącego. Dzięki nim woda nie zagraża naszym ścianom ani podłogom, a łatwe do zabrudzenia powierzchnie stają się banalnie proste w czyszczeniu. To właśnie kafelki. Decydujemy się na nie, ponieważ są funkcjonalne. Najczęściej stosujemy je w łazienkach, kuchniach, w niektórych domach możemy się na nie natknąć także w korytarzach lub na schodach. Wszystko zależy od naszej wyobraźni. Odpowiednio przemyślane decyzje, dobrze dobrane kafelki, i mieszkanie staje się cieplejsze, bardziej przytulne, a jednocześnie funkcjonalne i przyjazne zmęczonym po ciężkim dniu pracy paniom domu. Kafelki możemy kupić wszędzie. W każdym mieście znajdziemy co najmniej jeden sklep, oferujący wiele wzorów i rodzajów płytek. Dzięki rozwojowi technologii nie musimy nawet wychodzić z domu – kafelki możemy obejrzeć i kupić nie ruszając się z domu, za pośrednictwem sklepu internetowego. To daje nam większą szansę na to, że uda nam się znaleźć te, które będą nam się podobać przez wiele lat.

Remont łazienki – bez względu na to jak dobrze zaplanowany, zawsze okaże się droższy, niż początkowo zakładaliśmy, i raczej nie będzie kosztował mniej niż kilka tysięcy złotych. Na to składa się nie tylko to, co wydamy na kafelki, ale i mnóstwo innych, koniecznych wydatków.
Wiadomo, że możemy wybierać pomiędzy wieloma produktami – od najtańszych do tych bardzo drogich. Niestety musimy liczyć się z tym, że artykuły, na których sporo oszczędzimy najpewniej nie okażą się trafną inwestycją. Jeśli będziemy mieć odrobinę szczęścia, zapewne uda nam się znaleźć kafelki w atrakcyjnej cenie, a jednocześnie o jakiejś sensownej jakości – pod warunkiem, że zachowamy zdrowy rozsądek. Kupowanie najtańszych produktów zwykle wiąże się z koniecznością ich wymiany – szybszą niż byśmy sobie tego życzyli.
Oczywiste jest, że nie powinniśmy przeznaczać na kafelki o wiele więcej niż początkowo zakładaliśmy, by nie wpędzić się w kłopoty finansowe. Jednocześnie warto pamiętać o tym, że drobne odstępstwo od zamierzeń na rzecz jakiegoś wyjątkowo zachwycającego modelu nie będzie złą decyzją.

Dodaj komentarz