Co warto wiedzieć o pompach do betonu

pompa do betonu

Trudno wyobrazić sobie plac budowy, a nawet niejeden większy remont zabudowań już istniejących, bez pompy do betonu. Za pomocą tego urządzenia można bowiem szybko, sprawnie i wygodnie dostarczyć beton w dowolne miejsce – nawet na wysokość kilku pięter. Dzięki temu wylewanie betonowych posadzek staje się prostą czynnością, która zajmuje niewiele czasu, nawet jeśli musimy prowadzić prace na dużych powierzchniach. Choć wyróżnić można kilka rodzajów pomp do betonu, to każdy model musi odznaczać się dużą mocą, dzięki której urządzenie jest w stanie przetransportować ciężki beton, również ten bardziej stały, posiadający największą masę.

pompa do betonu

Kiedy warto skorzystać z pompy do betonu

Nie wszystkie prace związane z wylewką betonu wymagają od razu użycia pompy. W wielu przypadkach można pozwolić sobie na korzystanie z tradycyjnego betonowozu i ręcznego transportu betonu. Pompy do betonu mogą jednak okazać się bardzo przydatne, jeśli interesuje nas wylewanie betonu na wysokich kondygnacjach lub w miejscach, do których betonowóz ma utrudniony dostęp. Skomplikowany układ pomieszczeń, na których wylewany jest beton, czy też konieczność jego wylewania na kilku powierzchniach lub w partiach również powinny być przesłankami do tego, by użyć pompy do betonu. Jeśli prowadzimy prace, podczas których niezbędne jest stałe mieszanie betonu w „gruszce” lub po prostu zależy nam na czasie, wygodzie i uproszczeniu pracy – również doskonałym rozwiązaniem okażą się pompy do betonu. Pompy do betony dostępne są w sklepach internetowych np. http://www.artbud.pl/pl/c/Pompy-do-betonu/770 .

Rodzaje pomp do betonu

Na rynku budowlanym występuje wiele pomp do betonu, które różnią się między sobą przede wszystkim sposobem transportu. Wybór danego modelu ma wpływ zwłaszcza na funkcjonalność oraz dostępność maszyny w przypadku konkretnych prac budowlanych. I tym sposobem można rozróżnić:

  • pompy do betonu stacjonarne,

  • pompy do betonu mobilne (samochodowe),

  • pompy do betonu gąsienicowe.

Dużą zaletą pomp stacjonarnych jest to, że są one wygodne w użyciu – przenośne, niewielkie oraz kompaktowe. W tej kategorii dostępne są również modele mające formę małej przyczepki, którą można łatwo zamontować do innego pojazdu. Pompy stacjonarne mogą być również sterowane zdalnie lub kablowo.

Pompy mobilne (samochodowe) są bardzo wygodną formą w sytuacjach, w których chcemy łatwo i szybko przetransportować beton do wysokich kondygnacji – wysięg takiej pompy może osiągnąć nawet 100 m. Dostępne są także modele, które dodatkowo wyposażone są w gruszkę – są one nazywane potocznie pompogruszkami.

Pompy do betonu gąsienicowe są dość zbliżone do stacjonarnych pod kątem posiadanych gabarytów oraz możliwych osiągów. Mogą one jednak okazać się bardziej praktyczne. Przede wszystkim bowiem są samodzielne – nie potrzebują innego pojazdu, by móc się przemieszczać. Co więcej – posiadają reflektory, którymi oświetlają sobie drogę podczas poruszania się w ciemnościach. Są również wyposażone we własny napęd, dzięki czemu mogą same poruszać się po placu budowy – gąsienice zaś sprawiają, że przemieszczają się nawet po wertepach. Gąsienicowa pompa do betonu zdecydowanie lepiej sprawdzi się w trudnych warunkach niż pompa stacjonarna.

Dodaj komentarz