Bojler elektryczny

Współczesny człowiek nie wyobraża sobie życia bez łazienki i ciepłej wody. Jednak nie zawsze tak było. Bywa najczęściej tak, że nawet zwykły bojler sprawiał radość.

Jednak już ponad pół wieku temu tam, gdzie doprowadzona była zimna woda z wodociągu zakładano bojlery elektryczne lub takie połączone na przykład z kuchnią węglowa, gdzie była wężownica przez którą płynęła woda do ogrzania.. Takie bojlery nie były najbardziej bezpieczne. Trzeba pamiętać, że ówczesne rozwiązania nie były najbezpieczniejsze, a bojler przed rozerwaniem, gdyby woda osiągnęła zbyt wysoką temperaturę chronił mechaniczny zawór. Grzałka miała zazwyczaj montowany termostat, ale on też nie był to wszystko sprawiło, że wiele osób w nieco zaawansowanym wieku po prostu nie lubi bojlera i ma z nim niezbyt dobre skojarzenia. Współczesne bojlery maja wiele zabezpieczeń, które chronią wodę przed przegrzaniem, bojler przed rozerwaniem. Współcześnie każdy elektryczny podgrzewacz do wody to nowoczesne i proste w obsłudze urządzenie. 

Ciśnieniowe podgrzewacze wody to najczęściej spotykane rozwiązanie w domach i mieszkaniach, gdzie nie ma bieżącej wody ogrzewanej w elektrociepłowni.

Ważne jest to, że taki podgrzewacz ma zazwyczaj około 200 litrów i najlepiej jeśli są w nim co najmniej dwie grzałki. Wato też sprawdzać w takim podgrzewaczu wody jest dobra izolacja cieplna, która zapewni to, by podgrzana woda zbyt szybko nie stygła. Takie podgrzewacze wody, które są dość duże wymagają jakiegoś sporego miejsca do zamontowania,. Zresztą zazwyczaj dobrze by mieszkanie najpierw obejrzał fachowiec – hydraulik, który może doradzić, jaki elektryczny podgrzewacz do wody. wybrać, a także, czy ma to być podgrzewacz przepływowy, czy ciśnieniowy. Czasami jest tak, że tylko zwykły ogrzewacz wody wchodzi w grę, ponieważ instalacja nie nadaje się do podłączenia tzw. trzeciej fazy. Jednak najbardziej praktyczne dla rodziny są ciśnieniowe podgrzewacze wody, które zazwyczaj bardzo szybko podgrzewają wodę i wówczas rodzina korzysta z wody bez problemów i bez czekania, aż woda się znowu podgrzeje.

Jak wybierać elektryczny podgrzewacz do wody

Kupując jakąkolwiek rzecz należy wiedzieć o tym, na co należy zwrócić uwagę. Jest to szczególnie trudne w wypadku specjalistycznego sprzętu, który kupuje się czasami tylko raz w życiu.

Kupowanie podgrzewacza wody to bardzo ważna sprawa. Jego wielkość oznacza po prostu komfort rodziny. Jeśli będzie zbyt mały to zawsze tylko pierwsza i druga kąpiąca się osoba będzie miała ciepłą wodę w odpowiedniej ilości. Dlatego warto sprawdzić wiele parametrów takiego podgrzewacza. Każdy elektryczny podgrzewacz do wody ma opisane wszelkie możliwości techniczne, warto zapytać ile czasu nagrzewa się cały bojler, bo jest istotna jego cecha.
Wiele osób poleca zakup ogrzewacza pojemnościowego, który daje się podłączyć do zwykłej instalacji elektrycznej i jednocześnie gromadzi podgrzaną wodę. Oczywiście jest jeszcze sporo innych ciekawych rozwiązań, ale one wymagają inwestowania, przeróbek i mnóstwa związanych z tym problemów. Warto też podpowiedzieć, że lepiej wybrać bojler z grzałką ceramiczną, która ma większą powierzchnię i lepiej nagrzewa wodę.

Wiele osób nie lubi elektrycznych urządzeń, ponieważ mają one tendencję do przepalania się, psucia i czasami mogą mieć przebicie. Bardzo często osoby, które urządzają swoje mieszkanie długo się zastanawiają się w jaki sposób grzać wodę do mycia, zmywania….

Tam, gdzie nie ma gazu alternatywą jest podłączenie zbiornika na ciepłą wodę do systemu grzewczego domu, a jeśli nie chce się tego robić to można się zdecydować na elektryczny podgrzewacz do wody. Obecnie można kupić wiele odmian podgrzewaczy wody – niektóre z nich wystarczy podłączyć do zwykłego kontaktu i już zaczynają działać, a ich podłączenie jest proste. Bardziej skomplikowane piece zazwyczaj wymagają podłączenia trójfazowego. Jednak takie podgrzewacze w praktyce okazują się bardzo ekonomiczne, najczęściej woda jest tam pod ciśnieniem. Takie bojlery mogą mieć 200-300 litrów i wówczas wystarcza jej dla całej rodziny. Warto jednak pamiętać o tym, że czasami duży bojler nie oznacza najlepszego rozwiązania, bo czasami są nieco mniejsze bojlery z lepszymi parametrami.

Bardzo często osoby, które nie mają ciepłej wody są wdzięczne za jakiekolwiek urządzenie, które pomoże w tym, by w ich kranie pojawiła się ciepła woda.

Dobrze jest założyć dobrej jakości przepływowy elektryczny podgrzewacz do wody. Kiedyś takie podgrzewacze ledwo ogrzewały wodę, by umyć ręce, obecnie bywają nawet takie, które pozwalają na kąpiel, ale taką pod prysznicem. Wiele osób tnie teraz koszty, by móc utrzymać mieszkanie, a bojler grzeje wodę w ilościach, która nie zawsze jest wykorzystywana w całości, a opłaty za energię rosną w zastraszającym tempie. Jeśli chce się, by podgrzewacz wody służył również do kąpieli to warto jednak dołożyć parę groszy i kupić podgrzewacz z elektronicznym regulatorem temperatury. Takie podgrzewacze są bardzo ekonomiczne, zużywają niewiele energii w stosunku do innych urządzeń do grzania wody. Bardzo często wiele osób zastanawia się, czy warto inwestować w taki sprzęt, ale po bliższym przyjrzeniu się jest to dobre rozwiązanie, o czym przekonało się już wielu klientów.

Dodaj komentarz